Sokol

Tělovýchovná jednota SOKOL MORAŠICE

Tělovýchovná jednota Sokol Morašice má 86 členů, z toho 41 mužů, 12 žen, 18 dorostenců a 15 žáků. Činnost členů je rozdělena do 3 oddílů a to oddílu kopané, oddílu stolní tenisu a oddílu sportu pravšechny, ten se dělí na rekreační volejbal a cvičení žen. Jednota je řízena 11-ti členným výborem, předsedou jednoty je František Ropek.

Výbor FO a TJ.

Výbor FO se celkem pravidelně scházel k řešení problémů především ve fotbalu a současně s tím řešil i problémy celé TJ. V únoru jsme se podíleli na pořádání Obecního plesu. V červenci byl uspořádán tradiční turnaj morašických čtvrtí a turnaj žáků. Aktivně jsme se podíleli na organizaci přátelského setkání se sportovci z Kleinbautzenu. V prosinci jsme uspořádali již tradiční Štěpánskou zábavu.

Podařilo se zastavit propad financí u fotbalového oddílu. Hospodaření FO skončilo s nepatrným mínusem, u celé TJ je pak bilance kladná, zhruba plus asi 20 tis. Kč. I když se stav zlepšil, je třeba i nadále využívat všechny dostupné prostředky ke zvýšení příjmů a šetřit tam, kde se dá.

V rámci možností jsme se snažili udržovat areál v dobrém stavu. Velkým přínosem je, že Obec Morašice převzala část starostí s údržbou areálu na svá bedra, za což jí patří velké poděkování.

V roce 2006 převzal na svá bedra p. Nepraš Jaroslav zpracování kroniky Tělovýchovné jednoty, který shromáždil veškeré podklady a v současné době tyto podklady přepisuje do čistopisu paní Bohumila Trávníčková, takže v dohledné době se budou moci zájemci seznámit se sportovní historií naší obce. Oběma za tuto práci patří velké poděkování.

Oddíl kopané má čtyři družstva.

Nejnovější zprávy a výsledky si můžete prohlédnout zde : www.sokolmorasice.unas.cz .

Družstvo elévů

Historie družstva morašických elévů se datuje od podzimu roku 2004, kdy jsme začínali se 7 malými fotbalisty. V podzimní části sezóny 2006-2007 jsme zaznamenali výborný start. První turnaj jsme vyhráli a v dalších skončili na 2. místě. Poté jsme bohužel propadli pro nedisciplinovanost některých hráčů, kteří se k utkáním nedostavili a hrálo se s minimálním počtem hráčů. Poslední turnaj nám vyšel výborně a vybojovali jsme 1. místo. Po 1. polovině soutěže jsme se dělili o 1.-2. místo. Ze 12 zápasů jsme měli 23 bodů a skóre 28:15.

Nejlepším střelcem se stal Vojtěch Prešinský s 21 góly, Martin Černohorský se 4 góly, Jan Vít se 2 góly a Milan Šplíchal s 1 gólem.

Za dobu své činnosti se v oddíle vystřídalo 43 dětí. V současné době je zapsáno 24 dětí, z toho se jich pravidelně zúčastňuje tréninků okolo 17. Podařilo se nám oslovit děti i z okolních vesnic, které k nám dojíždějí. Hlavním trenérem je nyní Jiří Famfulík a asistentem a vedoucím mužstva Jaroslav Špinar. Zájem rodičů i dětí ukazuje, že jsme se vydali správným směrem, a proto je zapotřebí rozvíjet aktivity všech mládežnických mužstev, aby v Morašicích vyrostla nová fotbalová generace. K tomu je zapotřebí dobrých a obětavých trenérů, kterých je stále nedostatek.

Družstvo žáků

Do jarní části soutěže jsme vstupovali na 8. příčce se 13 body (za 4 výhry a 1 remízu a skóre 24 : 36). Na jaře jsme si o jedno místo polepšili a umístili jsme se na 7. místě s 29 body. (celkově 9 výher (1x kontumačně), 2 remízy a 11 proher – skóre 43 : 56). Nejvíce gólů vstřelil Jan Schrejber 7. Do utkání nastoupilo 21 hráčů. V oddíle skončilo 6 hráčů (z toho 2 z Cerekvice).

Na podzim jsme odehráli 11 zápasů (z toho 2 vyhráli a 9 prohráli) a se 6 body jsme se umístili na předposledním sestupovém 11. místě. Již potřetí nás čeká velice těžké jaro. V utkáních se vystřídalo 18 hráčů. Nejvíce gólů vstřelil Jiří Kubeš 6, dále Lukáš Koutný 2, Josef Štancl 2, Lukáš Hanus 2 a Lukáš Renza 1. Trenéry družstva žáků jsou Zbyněk Sopoušek a Josef Kopecký.

Družstvo dorostu

Mužstvo dorostu vstoupilo do jarní části soutěže s cílem udržet své vedení a postoupit do krajské soutěže. S rolí favorita se úspěšně vyrovnalo. Dvě remízy s Linharticemi a Moravskou Třebovou byly jedinými bodovými ztrátami. Stali jsme se okresními přeborníky a postoupili do krajské soutěže. Nejlepším střelcem jara se stal Petr Vomáčka s 9 góly. Nejvíce zápasů – 13 – odehráli Zdeněk Škoda, Bohumil Válek, Petr Vomáčka a Jaroslav Vomočil

Do podzimní části soutěže ročníku 2006 – 2007 jsme vstoupili dobře a jako nováček soutěže jsme skončili po podzimní části soutěže na pěkném 3. místě se 27 body (skóre 33:20) a s jednobodovou ztrátou na 2. místo. Nejlepším střelcem se stal opět Petr Vomáčka se 13 góly, druhý byl Josef Holomek s 9 góly. Do jarní části soutěže jdeme s cílem udržet své postavení v tabulce, což bude jistě velmi obtížné. Trenérem družstva dorostu je František Ropek, asistentem Josef Kopecký.

Družstvo mužů

Muži Sokola Morašice na jaře pokračovali v soutěžních utkáních 1A třídy pardubického kraje a poněvadž se podzimní část nepovedla a muži byli s 11 body na sestupovém 12. místě, byl v zimní přestávce odvolán trenér Eduard Portlík a na jeho místo nastoupil, již podruhé (poprvé na jaře 2005), hrající trenér Petr Kuta s asistentem Tomášem Andrlem. Úkol byl jasný - udržet soutěž i pro další sezonu.

Zimní příprava proběhla v důsledku dlouhé a chladné zimy převážně v tělocvičně místní ZŠ, vyjímkou bylo tradiční soustředění v Hamrech a účast na zimním turnaji na umělé trávě v Pardubicích Ohrazenicích, kde muži v osmičlenné skupině převážně účastníků krajského přeboru skončili s devíti body na 5. místě. Po dobré zimní přípravě a zlepšených výkonech v jarní části se cíl udržení v 1.A třídě podařilo splnit. Po podzimních 2 výhrách, 5 remízách a 6 prohrách tu byl jarní účet 6 vítězství, 3 remízy, 4 prohry, skóre jara 15:13, 21 bodů a tedy celkově 32 bodů, skóre 27:41, z čehož vzešlo celkové 9. místo a záchrana. Nejvíce gólů vstřelili : 6 - Burian a Kuta Petr, 4 - Kopecký, 3 - Vosmek Luboš.

Pro podzimní část nové sezony 2006-2007 došlo k doplnění kádru, zlepšená atmosféra v týmu, zlepšený přístup k zápasům přinesl ovoce v podobě podzimního bodového zisku. Muži skončili s 19 body a skóre 15:18 na 7. místě, zaznamenali jsme 5 výher, 4 remízy, 4 prohry. Gólově se na výsledcích podíleli nejvíce tito hráči: 5 - Skala, 3 - Vosmek Luboš, 2-Ropek. Po vcelku vydařeném podzimu, i když některé výsledky mrzí (např. s Hrochovým Týncem, Chocní, Rosicemi nad Labem), čekají muže boje v jarní části soutěže. Přejeme si, abychom předváděli pěkný fotbal, spojený s bodovým ziskem, radostí z pohybu a předvedenou hrou !!!

Oddíl stolního tenisu

Oddíl stolního tenisu TJ Sokol Morašice má 19 členů ve dvou mužstvech. Pravidelně trénujeme v úterý a ve čtvrtek v naší herně na sále místního pohostinství č.p. 20. Vedoucím oddílu je Milan Říha.

Pravidelně se účastníme dlouhodobé soutěže, a to muži „A“ hrají okresní přebor a mužstvo „B“ hraje nižší okresní soutěž. S předvedenou hrou jsme velice spokojeni a i výsledky naznačují náš další kvalitativní růst. Po polovině soutěže jsou muži „A“ na 5. místě z 10 účastníků a muži „B“ na 6. místě z 11 účastníků. Tato umístění bychom měli do konce soutěže udržet. Vedoucím mužstva B je Kovář František. Na konci sezóny pravidelně pořádáme turnaj: „Memoriál Jindřicha Dlabky“. V roce 2006 proběhl již 22. ročník a ten vyhrál Radovan Šafář z Litomyšle. Také jsme pořádali turnaj ve čtyřhrách a to jako první ročník memoriálu Pavla Pohorského. Tento turnaj vyhráli naši nejlepší hráči Hořínek Jan a Králík Ladislav.

Do budoucnosti máme spoustu úkolů. Opět budeme hrát regionální soutěže, zlepšíme tréninkové jednotky a postupy a hlavně potřebujeme přilákat do našich řad nové a mladší spoluhráče. Přijďte se mezi nás podívat.

Oddíl sportu pro všechny

Družstvo odbíjené V roce 2006 se členové volejbalového oddílu scházeli nepravidelně k tréninkovému zahrání v zimních měsících v tělocvičně místní Základní školy. V letních měsících se na hřišti prakticky nesešli, s vyjímkou přátelského setkání se sportovci z Kleinbautzenu. Oddíl trpí stálým nedostatkem hráčů, zájem je malý a uskutečnění setkání je podmíněno účastí hráčů z fotbalového oddílu. Oddíl stále nemá žádného vedoucího, který by se o chod oddílu staral a možná tím přispěl ke zlepšení situace.

Družstvo žen

Ženy se scházely v roce 2006 dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek. Skladba cvičení zůstala nezměněná – aerobic, posilování, strečink. Účast od roku 2005 se nesnížila, spíše naopak. V květnu se ženy zúčastnily víkendového pobytu ve Zderazi. Absolvovaly několik pěších túr po okolí a spojily to i s cykloturistikou. Akce se velice vydařila, i když počasí nepřálo jako v roce předešlém. Oddíl vede Ilona Rejsová.